Co se stane, když (servery)

< Zpět

 

Služebník aneb proč některým počítačům říkáme servery 

Zajímalo tě někdy, jak to, že kdykoliv si chceš na internetu něco přečíst, poslechnout nebo se podívat na video, všechno je hned k dispozici? Tím, kdo za to může, jsou počítače zvané servery. Společně prozkoumáme, co servery dělají a jaké kouzla umí.

Nezapomeň, že svět IT je vždy složen ze dvou základních ingrediencí (hardwaru a softwaru). Proto vnímej jednotlivé pojmy, jak v roli fyzického zařízení, tak i programů (aplikací).

Typy zařízení na síti

V počítačových sítích se vyskytují různá zařízení a aplikace. Pro jednoduchost je rozdělíme do tří skupin:

Klienti – to jsou počítače nebo aplikace, které využívají služeb sítě a  konzumují je. Může to být tvůj telefon, tablet nebo notebook. Klientem je i konkrétní aplikace, např. TikTok pro sledování videí nebo Spotify pro poslech hudby.
Servery – počítače či aplikace v síti, které poskytují ostatním počítačům specifické služby. Třeba umožňují zobrazit si webové stránky, přehrát si video nebo vytisknout dokument na sdílené tiskárně.

Síťová zařízení – jsou mnohdy nenápadné „krabičky“, která řídí provoz v síti. Routery propojují nebo oddělují sítě navzájem mezi sebou, switche rozesílají data koncovým zařízením, access pointy připojují zařízení přes Wi-Fi, firewally brání nežádoucím útokům.
Tato zařízení se mohou nacházet buď v lokální síti nebo v prostředí internetu. Lokální síť je skupina počítačů např. ve škole nebo doma, které jsou spolu vzájemně propojeny, aniž by používaly internet. Komunikují jen vzájemné mezi sebou.

Propojení mnoha lokálních sítí dohromady tvoří dnešní internet. To ti umožňuje sdílet informace i s jinými počítači, které jsou za hranicemi tvé lokální sítě.

Co je to server?

Označení „server“ pochází z anglického slova „serve“, což znamená „sloužit“. Server tedy je počítač nebo program, který „slouží“ ostatním zařízením tím, že jim poskytuje data, aplikace nebo služby.

Server je speciální počítač nebo program, který je vždy připravený na internetu poskytnout nějakou službu. Představ si ho jako obchod otevřený 24 hodin denně, kde místo prodavače máte počítač. Ať už je den nebo noc, server je vždy připravený odpovědět na vaši žádost a poslat vám, co potřebujete. Může to být to webová stránka, hudba nebo video.

Servery mohou vybavit mnohdy i miliony žádostí za den a každému pošlou přesně to, co si vyžádal. V určení, co mají klientovi poslat jim pomáhá třeba webová adresa URL.

Jaké služby servery poskytují?

Servery poskytují celou paletu rozmanitých služeb. Některé jsou známější a o některých třeba ani netušíš, že existují. A přesto je používáš denně.

Mezi známé služby patří:

Webový server: Když si chceš na internetu něco najít, zadáš do prohlížeče adresu URL nebo klikneš na odkaz na webové stránce. Tvůj počítač nebo telefon požádá server, a ten mu pošle obsah webové stránky. Podobně jako když si v knihovně vypůjčíš knihu, jenom to celé probíhá během pár sekund.

E-mailový server: Když posíláš elektronický dopis (e-mail), server se postará o to, aby vaše zpráva dorazila tam, kam má. Můžete si ho představit jako pošťáka, který nikdy nespí. Nejen, že posílají e-maily, ale umí je také uchovat ve tvé e-mailové schránce a ukázat ti jejich obsah.

Souborový server: Servery také umožňují ukládat soubory na internetu, takže k nim můžete mít přístup odkudkoliv. Jedná se o tzv. cloudové úložiště. Je to jako mít neviditelný batoh, do kterého se vejde všechno a nikdy ho nemusíš tahat na zádech. Máš k němu přístup z celého světa, prostřednictvím internetu.

Online herní servery: Pokud rádi hrajete hry na internetu s kamarády, herní server je ten, který drží hru v běhu. Průběžně ukládá pozice jednotlivých postav hráčů a zajišťuje, aby všichni hráči mohli hrát společně v reálném čase třeba Minecraft.

Komunikační server: Určitě si s kamarády píšeš přes nějakou appku v mobilu, jako je WhatsApp, Messenger nebo Signal. I tady je potřeba server, který udržuje historii komunikace, ukládá smajlíky, obrázky nebo videa, která do komunikace umístíš. A i když jsi s kamarády od sebe daleko, stále si můžete pohodlně psát, nebo si vzájemně zavolat.

Media streamovací server: Časům klasické televize a rozhlasu odzvonilo a přichází doba streamování. Určitě i ty sleduješ oblíbené hrdiny filmů a seriálů nebo posloucháš podcasty a písničky na některé službě jako jsou YouTube, iVysílání, Netflix, Disney+, Prime, Voyo nebo Prima+ či Spotify. Video servery umožňují rozesílat počítačovou sítí videodata konkrétním uživatelům, které o ně požádali.

Méně známé služby, ale neméně důležité

Tiskový server: Většinou je integrován v síťové tiskárně a umožňuje přijímat požadavky na vytištění dokumentů. Poskytuje tedy výhodu jedné tiskárny pro potřeby tisku mnoha uživatelů.

Doménový server DNS: Když hledáš např. server s adresou www.learniga.cz, počítač si to musí přeložit na IP adresu. To je jedinečné číslo, označující konkrétní počítač v síti. A s tím překladem mu pomůže doménový server.

Časový server: Synchronizuje čas mezi počítači v síti, což je zásadní pro koordinaci úloh a bezpečnostní protokoly.

DHCP server: dynamicky přiděluje IP adresu novým zařízením, která se přidají do sítě. Díky tomu můžeš přijít připojit svůj mobil do školní sítě a surfovat na internetu.

Proxy server: Funguje jako prostředník mezi počítačem a dalšími (často webovými) servery. Ulehčuje celkově provozu na síti tím, že ukládá místní kopie často navštěvovaných stránek. To umožňuje výrazně ušetřit provoz a zrychlich načítání stránek.

Shrnutí

Servery jsou tedy neuvěřitelně důležité počítače na internetu, které pracují non-stop, aby nám poskytly všechny možné služby, od čtení webových stránek, přes posílání e-mailů, hraní online her, až po ukládání našich souborů. Díky serverům je internet tak rychlý a pohodlný, jak ho známe dnes.

Příště, když si na internetu něco vyhledáte nebo si pustíte video, vzpomeňte na to, že za vším stojí práce serverů, které to pro vás zajišťují.

Jaké protokoly používá internet

Internet je jedno velké mraveniště. Aby mohl fungovat, musejí počítače dodržovat určitá pravidla komunikace. Takovými pravidly jsou protokoly. Nevíš co to je? Nikdy jsi takové slovo neslyšel? Čti dál a dozvíš se to.

Chi číst dále